Teknoloji Blog

Formalar pet şişeden

Posted in Her telden by Çağrı on Mart 5, 2010

HONDURAS ile 2010 yılının ilk maçına çıkan A Milli futbol Takımı’nın Nike firması tarafından tasarlanan yeni forması, tamamen geri dönüştürülmüş maddeleroden üretildi. Hakim rengi beyaz olan formalar, geri dönüşümü yapılmış plastik şişelerden elde edilen sentetik kumaşlardan üretildi. Formalar, futbolcuları daha kuru, daha serin ve daha rahat tutacak şekilde tasarlandı. Bu tasarım sayesinde futbolcuların vücut sıcaklığı yeşil sahadayken istenilen düzeyde tutuluyor. Nike’ın sitesindeki bilgilere göre 1 forma için 8 atık plastik şişe kullanıldı.

13 MİLYON ŞİŞE
Nike’ın türk milli takımı dışında, ulusal takım sponsoru olduğu 9 ülke de haziran ayında Güney Afrika’da yapılacak olan Dünya Kupası’nda aynı biçimde üretilmiş formalar giyecekler. Nike, bugüne kadarki çevreye en duyarlı takım formalarını ürettiklerini açıkladı. Firma, yeni teknoloji ile hem formanın sağladığı performansta yüzde 30 verimlilik artışı sağladıklarını, hem de 13 milyon plastik şişenin geri dönüşümünü sağladıklarını belirtti. Formalar, 13 milyon plastik şişeden elde edilen toplam 254 bin kg polyester kumaştan dokundu.

DRI-FİT KUMAŞLAR
Nike’ın tamamen geri dönüştürülmüş polyesterden elde ürettiği “dri-fit” kumaşlar, daha önceki kumaşlara göre yüzde 13 daha hafif. Bu yeni kumaş, futbolcuyu daha serin ve kuru tutarak performansını en üst düzeyde sergilemesine imkan tanıyor. Formanın yeni çift dokumalı yapısı, ona daha ince bir görüntü kazandırıyor ve yüzde 10 daha esnek yapılor. Ayrıca vücudun doğal hatlarını vurgulayan yeni dinamik kavrayışı maksimum hava dolaşımı ve hareket sunuyor.

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: