Teknoloji Blog

Firefox test pilotu arıyor

Posted in Teknoloji, İnternet by Çağrı on Ağustos 17, 2009

mozilla_testpilot
Mozilla geliştiricileri, İnternet’te gezerken yeni nesil Mozilla Firefox teknolojilerini test edecek gönüllü “Test Pilotları” arıyor. Mozilla Firefox, “Test Pilot” eklentisiyle kullanıcılara bir tarayıcıda görmediği türden yeni özellik ve geliştirmeler sunulacak. Eklenti, test süresince, test pilotlarının davranış bilgilerini toplayacak.

Mozilla Labs, toplanılan bilgilerin kullanıcı hakkında daha fazla veriye ulaşmak için değil, yeni özelliklerin geri beslemesini elde edebilmek için olduğunu özellikle vurguluyor. Her bir testten önce test pilotlarına, belirli bir teste katılmak için yeni bir özellik kurulumunu isteyip istemediklerine dair karar verme hakkı tanınıyor. Karar vermelerine yardımcı olmak için, testin ne hakkında olduğunu ve hangi bilgilerin toplanacağını içeren ayrıntılar bildiriliyor. Testin bitiminden sonra test pilotlarına toplanan verileri inceleme ve sonrasında bu verileri Mozilla’ya teslim etmek isteyip istemediklerine karar verme hakkı tanınıyor. İsteyen kullanıcı, istediği takdirde testi iptal edebiliyor ya da tamamen programdan çıkabiliyor.
Ne Tür Bilgiler Toplanacak?

Kurulan eklentiyle birlikte, kullanılan işletim sistemi, kullanıcı yeri, donanım tipi, kullanılan diğer web tarayıcıları ve “kullanıcı profilini ortaya çıkaracak” (IT becerisi, yaş, cinsiyet ve eğitim gibi) isteniyor. “Test Pilot” programı izin verildiği takdirde, kişisel gizlilik politikası çerçevesinde kullanıcının kişisel bilgisayarından yerel olarak veri topluyor ve yalnızca Mozilla’ya iletiyor. İzin verilen bilgiler bir araya getiriliyor ve başka kullanıcılar tarafından ulaşılamaz kılınıyor.

Mozilla, gelecekte gerçekleştirilmesi muhtemel olan testlerin ayrıntılarını içeren bir portal hazırladı. Portalda Mozilla Firefox’un test süreçleri için ortaya atılan önerilerden biri de Ubiquity’nin kullanıcıların kullandığı komutlara dair veri toplamada kullanılmasına dair. Böylelikle kullanıcının girdiği komutun başlangıcından, komutun nasıl sonuçlandığına kadar tüm süreç izlenebilecek. Bahsedilen öneride planlanan, bu verilerin yalnızca haftalık olarak toplanması.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: