Teknoloji Blog

Sen misin yakalayan

Posted in Her telden by Çağrı on Temmuz 5, 2009

kaspersky
Kaspersky casusu yakaladı, casususun yazılımcısı güvenlik devini dava etti. İşte o davanın sonucu…

Kaspersky, Zango’nun yazılımını malware olarak tanımladığı için mahkemeye verilmişti. Mahkeme Kaspersky’i masum buldu. Bu karar zararlı yazılımlarla tüketicilerin haklarını gasp eden firmalara iyi bir ders oldu. Malware denen bu yazılımları ürettikleri yetmiyormuş gibi bu yazılımları anti-virüs yazılımları durdurunca da dava açmaya başladılar.

Malware, bilgisayar virüslerini de içeren geniş bir zararlı yazılım tanımı. Kasıtlı veya kasıtsız bir şekilde bilgisayar kullanıcılarına zarar verebilecek her türlü yazılım malware’dir. Bilgisayara zarar verme amaçlı olanları kadar, firmaların tüketici tercihi araştırması amacıyla, kişisel bilgi çalmasını sağlayanına kadar çeşit çeşit malware mevcuttur. Kaspersky, Symantec ve McAfee gibi anti-virüs markaları da kullanıcıları korumak için bu tür yazılımları belirleyerek kara listeye alıyorlar. Bu tip bir kara listeye alınma olayına itiraz eden hatta dava açanlar da oluyor.

Mahkeme bu kararı verirken, Kaspersky’nin sunduğu şeyin bir ürün mü yoksa bir hizmet mi olduğuna da karar vermek durumunda kaldı. Güncellendiği için bunun bir hizmet olduğuna karar verdi. Bu kararın gelecekteki benzer davalarda da anti-virüs yazılımı üreten ve servis sağlayan şirketleri, malware kullanan şirketlerin davalarından koruması bekleniyor.

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: