Teknoloji Blog

Fotopedia geliyor

Posted in Teknoloji, İnternet by Çağrı on Haziran 3, 2009

fotopediaWikipedia ve Flickr’ın karışımı olarak takdim edilen Fotopedia adlı fotoğraf ansiklopedisi çok yakında hayata geçecek.

Herkesin ulaşabileceği, paylaşabileceği ve keşfedebileceği bir fotoğraf ansiklopedisi oluşturmayı kafasına koyan Fotonauts ekibi, birkaç gün sonra istediklerine kavuşacak.

Fotopedia adını alan bu ansiklopedi, kullanıcılarının katkısıyla oluşturulan Wikipedia’nın da birikimlerinden faydalanarak, yüzbinlerce resimlik görsel bir bilgi kaynağı olacak.

Aynen Wikipedia’da olduğu gibi kullanıcıya bağımlı olarak gelişecek Fotopedia, yüksek kaliteli resimler ile ansiklopedik bilgiyi bir araya getirecek. Kendi çektiği resimleri gerekli etiketlerle siteye yükleyen her kullanıcı, Fotopedia’nın oluşmasına katkıda bulunacak. Tam anlamıyla açılmasına sayılı günler kalan site, şimdilik sadece (!) 150 bin yüksek kaliteli resim ve bunlarla alakalı 5 bin farklı sayfadan oluşuyor.

Sosyal ağ patlaması olan bir dönemde hizmete girdiğinden midir bilinmez ancak Fotopedia’nın da kendine ait kullanıcı ağı olacak. Kullanıcılar birbirlerinin profillerini izleyebilecek, yeni girilen resimleri izlemekte oldukları profillere göre takip edebilecek.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: