Teknoloji Blog

Amazon’dan Daha Büyük Kindle

Posted in Pardus - Linux, Teknoloji, İnternet by Çağrı on Mayıs 20, 2009

amazon-kindle-dx-1Amazon, 9.7 inç ekranlı ve PDF destekleyen Linux tabanlı e-kitap okuyucusunun büyük sürümünü duyurdu. Kindle DX, 3.500 e-kitaba denk gelen 4 GB belleğe ve 1200 x 824 çözünürlüklü ekrana sahip.

Kindle ailesinin son üyesi Kindle DX’in sahip olduğu ekran, PDF dosyalarınızı hiçbir zahmete katlanmadan okuyabilmenize olanak sağlayacak kadar geniş. Kindle DX, mart başında duyurulan Kindle2 e-kitap okuyucu sürümünün iki katı büyüklüğünde ekrana sahip ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlı. Kindle DX flash belleğini de 1.4 GB’dan 4 GB’a yükseltmiş durumda. Bunun 3.3 GB’ı kullanıcı tarafından erişilebilir durumda. Sonuç olarak cihaz, 3.500 e-kitap, e-dergi ya da belgeyi depolayabiliyor.

Kindle DX, tıpkı Kindle2 gibi, 16 gri ton seviyeli e-mürekkep teknolojisini kullanıyor. Cihaz ayrıca bir ivmeölçerle akıllı telefonlarda bulunan otomatik konumlandırma özelliğini sunuyor. Cihazı döndürdüğünüzde portre görünümünden manzara görünümüne otomatik geçiyor.

Kindle kullanıcılarının istek listelerinde önemli bir yer tutan PDF okuyucusu da nihayet cihazın özellikleri arasına eklenmiş. Yeni doğal PDF desteği, sadece Amazon tarafından sağlanan PDF’leri değil, kullanıcıların kendilerinin oluşturdukları PDF belgeleri de okuyabilecekleri anlamına geliyor. Cihazın kablosuz 3G hücresel bağlantı özelliği sayesinde dosyalarınızı dijital okuyucunuza rahatlıkla aktarabilmeniz de mümkün.

Amazon Kindle DX’in dikkat çeken özellikleri arasında sesli belge okuma (read-to-me) sayılabilir. Kullanıcılar bu özellikle dinleme, okuma ya da yeni Oxford American Sözlüğü arasında geçiş yapabilecekler. Önceden de olduğu gibi Kindle, MP3 çalar ve web tarayıcısı özellikleri sağlıyor. Amazon’un e-kitap mağazası 275.000’den fazla dijital yayını içeriyor ve yeni yayınları eklemeniz için 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

Linux tabanlı Kindle DX’in kaynak kodları Amazon’un açık kaynak indirme sayfasında henüz yerini almadı. Fakat cihazın bu yaz satılmaya başlamasıyla sunuculardaki yerini alması bekleniyor. Kindle1 ve Kindle2’nin GPL lisanslı Linux kaynak kodlarına bu sayfadan ulaşılabiliyor. Kindle, Linux 2.6.22 çekirdeğini temel alıyor ve U-Boot, Alsa, Busybox gibi popüler programları içeriyor.
Linux Tabanlı E-Kitap Devrimi

Kindle DX’in boyutları gazeteleri okumak için birebir.Amazon’un büyük yayın ve çokluortam koleksiyonuna bağlanabilme avantajının yanında, Kindle’in en önemli albenisi, çok düşük güç harcayan “elektronik kağıt” EPD ekran teknolojisini benimsemesi. Daha önce bu teknolojiyi sadece Sony’nin PRS 500 modelli e-kitap okuyucusu kullanıyordu.

Kindle’in çıkmasından sonra, diğer e-kitap okuyucuları neredeyse aynı 6 inç, 800×600 çözünürlüklü, gri ölçekli e-mürekkep teknolojisini kullanan modelleri üretmeye başladılar. Rakip e-kitap okuyucuların çoğu da yine Linux tabanlı. Hanlin eReader V3, Txtr ve yeni Foxit eSlick bunlardan bazıları.

Amazon’un açıklamasına gore Kindle DX, bu yaz 490 dolardan satışa sunulacak. Daha çok açıklamaya şirketin ürün sayfasından ulaşılabilirsiniz.
Kaynak : http://www.ozgurlukicin.com/haber/amazondan-daha-buyuk-kindle/

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: