Teknoloji Blog

Google: Gerçekten çok üzgünüz

Posted in Google by Çağrı on Mayıs 15, 2009

google.widecİSTANBUL – Hizmetlerinin anormal şekilde yavaşladığını ve bir süre tamamen durduğunu belirten İnternet devi, Perşembe akşamı yaşanan sistem hatası nedeniyle yaptığı bir açıklamada, kullanıcılarından özür diledi.

Yapılan açıklamada, sistem hatası sırasında bir veri kaybı veya zaiyat yaşanmadığı ancak, düşük sayıda Google Mail (Gmail) kullanıcısının aldığı hizmetin bir süreliğine duraksadığını, veri kaybının ise yaşanmadı belirtildi.

Google’ın dünya genelinde 30 veri merkezi bulunuyor. Yaşanan hata, Asya’dan gelen trafiği karşılayan sistemlerin birinde oluştu. Bu durum diğer sunucuların aşırı yüklenmesine neden olarak hizmet kalitesini düşürdü.

Google’ın operasyon yöneticisi Urs Höelzle tarafından yapılan resmi açıklamada, arızanın Google kullanıcılarının tamamının %14’ünü etkilemiş olabileceği belirtildi. Problemin Google AdSense, Analytics, Docs, Maps gibi birbirleri ile ilişkili tüm Google hizmetlerinde görüldüğü açıklandı.

Höelzle, arızanın tamamen bir trafik karmaşası olduğunu, hatanın “New York’tan San Fransisco’ya uçmak isterken, yanlışlıkla Asya’da bir ülkeden aktarma yapılmasına” benzediğini ifade etti.

Hizmetin neden böylesi bir hatayla karşılaştığı henüz bilinmiyor, ancak Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde kullanıcılar yapılan yorumlar, bu yavaşlığın Google’ın hizmet yükümlülükleri anlaşmasında belirttiği “Yıl boyunca en fazla 9 saatlik servis kesintisi” koşulunu ihlal ettiği yönünde.

Reklamlar
Tagged with: , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: