Teknoloji Blog

Eğitime özel video player

Posted in Teknoloji, İnternet by Çağrı on Mayıs 2, 2009

Okulda öğrencilerle, evde aile içi film izlerken çok ciddi bir soruna çözüm olması için özel bir video player geliştirildi.

Romanya Köstence Bilgisayar Lisesi bilgisayar öğretmeni Ali Cabas ve öğrencileri, aile içinde film izlerken filmin izlenmesi sakıncalı olan kısımlarını otomatik sansür yapabilen, ses komutları ile çalışabilen bir video oynatıcısı geliştirdi. Adı RHC Player olan bu ilginç proje ile olimpiyatlara da katılmayı hedeflediklerini belirten Cabas, ürünün genel özelliklerini şöyle sıralıyor:

1 – Otomatik Sahne Atlama özelliği sayesinde, çocuklarla film izlemeden önce, atlanmasını istediğiniz sahnelerin başlangıç ve bitiş sürelerini program içinde belirliyorsunuz ve player otomatik olarak o sahneyi atlıyor. Çocuklarla rahat rahat sinema kulübü yapılabilir, film izlenebilir. Sansürlenecek kısımlar 1 film için 1 kere belirlendiği zaman, program sansür dosyasını xml formatinda external bir dosya olarak kaydediyor. Bu sayede 1 film için 1 kere belirlenmiş sansür yerleri her zaman kullanılabilir. Tekrar tekrar nereler sansürlenecek belirlemeye gerek yok!!

2 – Program ses komutları ile çalışabiliyor, mikrofona play, pause, stop dediğiniz anda ya da fullscreen – normal ya da forward backward dediğinizde program sesinizi algılıyor ve ilgili komutun ifade ettiği eylemi gerçekleştiriyor. Bu özellik evde film izlerken, çay arası telefon arası gibi konularda yerinizden kalkmadan filmi pause etme noktasında çok faydalı!

3 – Özellikle İngilizce derslerinde ve diğer branşlarda da kullanılabilecek çok yararlı bir başka özellik de discussion points koyma ya da diğer ismi ile stop to explain özelliği. Bu özellik şu şekilde çalışıyor; Ders için özel bir video buldunuz izlettirmek istiyorsunuz ve video içinde belli noktalarda durup sorular sorup çocukları canlı tutmak istiyorsunuz, videoyu izletirken örneğin 3. dakikada durdurup bir soru sormak istiyorsunuz. Stop to explain özelliği sayesinde istediğiniz noktalarda filmi durdurup filmin ekranına soruyu yazdırabiliyorsunuz, bu sayede çocuk filmi izlerken birden film duruyor ve ekrana bir soru geliyor, siz de dersi biraz daha interaktif hale getirmiş oluyorsunuz.

‘Video player’ı indirmek için TIKLAYIN

Reklamlar
Tagged with: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: