Teknoloji Blog

İngiltere’den Yeni Eylem Planı

Posted in Açık kaynak, Pardus - Linux by Çağrı on Mart 11, 2009

Clubturk.net-2. Seo Yarışması - Kahrolsun İsrail zulmüİngiltere hükümeti, sistemlerinde açık kaynaklı yazılımların kullanımı konusunda, olumlu yönde ciddi politika değişikliklerine gidiyor. İngiliz hükümetinin teknoloji altyapısına yönelik yatırımlarına yön veren Bilgi Teknolojileri Direktörleri Konseyi’nin yayınladığı 10 maddelik Eylem Planı; merkezi ve yerel yönetimleri uygun olan durumlarda açık kaynak sistemlere göç noktasında özgür bırakıyor. Bu, 2004 yılından bu yana İngiliz hükümetinin açık kaynakla ilgili yaptığı politika değişikliğinin ilk ciddi göstergesi.

İngiliz kamu yönetimi ve bazı büyük kamu bilgi sistemleri için açık kaynak mimariler, yeni bir kavram değil. Merkezi yönetimin web sitelerinin yarısı Apache web sunucusu üzerine kurulu. Vatandaşlar için bilgi edinme sistemi Directgov, devletin resmi portalı ve Elektronik Araç Ruhsatı sistemi tamamen açık kaynak bileşenler kullanılarak tasarlanmış durumda.

Bilgi Teknolojileri Direktörleri Konseyi, Ulusal Sağlık Hizmetleri NHS’in bir uzantısı olan NHS Spine’ın da altyapısında açık kaynak bir işletim sistemi kullanmasına dikkatleri çekiyor. NHS Spine’ın sunucularında açık sistemler kullanması, İngiliz sağlık sisteminin yaklaşık % 35’inin (yaklaşık olarak 300.000 kullanıcı) Linux altyapısı tarafından desteklenmesi demek.
Eylem Planı’nın Hedefleri

Bilgi Teknolojileri Direktörleri Konseyi’nin yayınladığı 10 maddelik Eylem Planı’nın başlıca hedefi; devletin açık standartları benimsemesi, vatandaşlarla ve açık kaynak sistemleri kullanan işletmelerle iletişimde bu standartların kullanılmasının sağlanması. Konsey, açık kaynak sistemlerin dikkate alınmasının yanı sıra, mali açıdan uygunluk ve diğer avantajların (tekrar kullanılabilirlik, esneklik vb.) göz önünde bulundurularak değerlendirilmesini istiyor.

Konsey, açık kaynak kültürü oluşturmayı, devlet ve devlete iş yapanlar arasında işbirlikli kalkınmayı amaçlıyor. İçişleri Bakanı David BLUNKETT’ın da aralarında bulunduğu bir kesim, kapsamın çok geniş olduğunu ve Bilgi Mahremiyeti Kanunu’na aykırı olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Yine de konsey, açık kaynak kullanımının artmasının inovasyonu teşvik edeceğini, maliyeti ve riski azaltacağını ve pazarı hareketlendireceğini düşünmekte.

Konsey, sistem entegratörleri ve yazılım sağlayıcılarının açık standartlarla geliştirmelerini, kaynaklarının açık olmasını ve tekrar kullanımı kolaylaştırmayı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmekte. Bu çalışmalar arasında en ilgi çekeni, hiç kuşkusuz, OpenDocument biçiminin İngiltere’de kabulü için yapılan çalışmalardı.

İngiltere Bilgi Teknolojileri Direktörleri Konseyi’nin açık sistemler için yayınladığı bu 10 maddelik Eylem Planı, dünyada özgür yazılımlardan yana esen rüzgârın somut bir göstergesi. İngiltere geleceğini yavaş yavaş özgür yazılımlara emanet etmeye hazırlanıyor.

Kaynak: ComputerWeekly

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: